Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přeprava domů
 
Želva musí být vhodně zabalena pro přepravu domů tak, aby nebyla nijak poškozena. Nejbezpečnější je přeprava v sáčku z bavlny nebo lněné tkaniny. Látka musí být lehká a propouštět vzduch. Švy by měly být otočené směrem ven. Po přepravě želvy domů byste měli mít připravené karanténní terárium. Ze zdravotních důvodů by zde želva měla být několik týdnů.
 
Zazimování
 
Proč potřebují želvy zimní spánek?

 

Během zimního spánku jsou všechny životní funkce zpomaleny. U dospělých želv má zimní spánek velmi příznivý vliv na rozmnožování. Zimní spánek by měl probíhat od listopadu do konce března. Zimní spánek odpadá, pokud je želva nemocná. V takovém případě se musí želva nejdříve léčit. Pokud želvě neumožníme zimní spánek natrvalo, je to pro ni zátěží.

 

Kdy je želva připravena k zimnímu spánku? 

 

Želva je méně aktivní a svůj úkryt opouští méně. Ztrácí chuť k přijímání potravy.

 

Jak správně želvu zazimovat?

 

Jeden měsíc před zazimováním se doporučuje zdravotní kontrola u veterináře. Vypneme vytápění a osvětlení. Filtr a ovzdušnění můžeme nechat zapnuté.Voda v akváriu by měla dosáhnout pokojové teploty, potom upravíme teplotu vody na 18°C. Před zazimování bychom měli želvu zvážit.
 
Želvu zazimujeme v menší nádobě, kde by měla být hladina vody nad krunýřem asi 5 cm. Teplota vody by měla mít 4°C - 12°C. Jako úkryt může posloužit střešní taška. Vzduchování a filtr není potřeba.
Potravu během spánku želvě nepodáváme. Nádoba by měla být umístěna na chladnějším a klidném místě. Je nutné želvu nebudit hlukem a světlem.
 

Probuzení ze zimního spánku

 

 
Nádobu s vodou přeneseme do pokoje s teplotou 22°C a necháme přizpůsobit vodu v akváriu. Poté želvu přemístíme do původního akvária se stejnou teplotou vody a zapneme osvětlení a topení. Se stoupající teplotou se zvýší aktivita želvy a připravenost k přijímání teploty. Důležité je opět zkontrolovat váhu želvy.
 

Ošetřování

 

 

V akváriu udržujeme čistou vodu. Akvárium umístíme na takové místo, aby nebylo v průvanu. Doporučená teplota vody je 25°C - 27°C. Trus odstraňujeme pokud možno hned. Jinak všechny nečistoty odstraní filtr. Denní péče o želvu umožní včasné zachycení změny chování. Důležité je pravidelné vážení a kontrola teploty vody.

 

 

Obrazek